Hastane ve Muayenehane Tasarım Uygulaması

Hastane ve Muayenehane Tasarım Uygulaması

Sağlık her şeyin başıdır. Fakat muayenehanelerin görüntüleri de bir o kadar önemlidir. Resepsiyon bölümü en hareketli yerdir ve hastaların ilk girdikleri bölümdür. Bilgisayar, dosyalama dolapları, rahat bir çalışma alanı, bütün ekipmanların konduğu tezgah ve faks makinesinin olması gereklidir. Hasta içeriye girdiği zaman hemen kaydı alınarak bekleme odasına yönlendirilmelidir. Bekleme odalarının, hastanın kendisini rahat hissedebileceği ve stresini azaltacak şekilde döşenmiş olması gereklidir. Muayenehanenin doktorun uzmanlık bölümünü belirten bir ibaresi olmalıdır.

Eğer bir çocuk doktoru ise etkinlik masaları, oyuncaklar ve çocuk kitapları gibi çocukları oyalayacak ürünlerin olması oldukça önemli bir ayrıntıdır. Bekleme odaları klinik izlenimi vermemelidir. Fotoğraflar, rahatlatıcı duvar renkleri, akvaryum veya bitkilerin olması hastayı sakinleştirici bir rol oynar. Bekleme odaları hastalıkların daha çabuk yayılabildiği ortamlar olduğundan koltukların birbirine yeterince uzak olması gerekir. Çabuk temizlenebilen koltuklar ve mobilyalar seçilmelidir. Aydınlatmalar çok parlak olmamalı ve yeterli ölçüde olmalıdır. Ortamda bitkilerin olması hastaya özen gösterileceğinin işaretini verir. Bu anlamda Sakarya iç mimarlık firması olarak birbirinden deneyimli iç mimarlarımız ile size bir telefon kadar yakınız. Ayrıca orvela.com adresinden de bizlere ulaşarak her türlü sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

Hastanelerde ise sistem daha farklıdır. Katlar arasında merdivenlerin, hastanın sedyeyle taşınmasına imkan sağlayacak şekilde olması gerekir. Basamak yüksekliği 16 - 18 cm, genişliği ise 30 - 33 cm, sahanlık ölçüsü de 1,30 m olmalıdır. Özürlüler için girişin rampalı olması da çok önemlidir. Muayene odalarının 16 m genişlikte, bekleme alanını ise en az 1 metre olmalıdır. Bay ve bayan tuvaletlerinin olması ve bunların ayrı olması gereklidir.

Ortamın iyi şekilde havalandırma ve aydınlatma sistemine sahip olması çok önemlidir. Arşiv biriminin farklı bir odada herkesin ulaşmayabileceği bir yerde olmalıdır. Asansörlerin genişliğinin en az 80 cm olması gerekir. Yangın merdivenlerinin olması kesinlikle gereklidir. Yani ister bir hastane veya ister bir muayenehane olsun yapımı oldukça zahmetli ve zor yapılardır. İşte tam da burada uzman ekibimizle Sakarya iç mimarlık olarak biz devreye giriyoruz ve sizlere hiçbir sıkıntı yaşatmadan bütün işlerinizi profesyonelce yapıyoruz.

25.1.2017