Klinik Tasarım Uygulaması

Klinik Tasarım Uygulaması

Klinikler, hastanenin tersine yapısı küçük olan mekanlardır. Bu mekanları tasarlarken, her alanı eksiksiz yapmak ve yeterli boş alan bırakılacak şekilde düzenlenmelidir. Gelen çok sayıdaki insanı konumlandırırken aynı zamanda da en iyi ve ilk müdahalenin yapılacağı alanın doğru şekilde tasarlanması gereklidir. Klinikleri dekore ederken portatif ve sade olması yapılacak en son şey olmalıdır. Mekanların kullanışlı, ferah ve rahat bir bekleme alanının yapılaması çok önemlidir.

Bu tarz işleri tek başınıza yapamayacağınız için kesinlikle bir uzmana başvurmalısınız. Öncelikle bir iç mimar ile anlaşarak, hem işinizi kolaylaştırmış olacaksınız hem de aklınızdaki tasarımı, işi bilen birine anlatarak istediğinizi elde etmenin keyfini yaşayacaksınız. Tam da burada, hazırlık ve ön etüd çalışmaları yapılarak belirlenmeli, değerlendirilen bilgilerin projeye yansıtılması gereklidir.

Bir iç mimar ile anlaşmadan önce daha önce yaptığı işleri incelemeniz çok önemlidir. Sadece klinik tasarımlarına değil, diğer yaptığı tasarımlara da bakmak size bir fikir verecektir. Ekonomik, güvenli, sağlam, kullanışlı, çevre ile uyumlu ve ihtiyaçlar belirlenerek işe başlanmalıdır.

Çalışacağınız iç mimar ile anlaşarak, ilk önce Konsept belirlemeniz çok önemlidir. Konsept belirlenirken diğer kliniklerden farklı olmak, akılda kalıcı olmak, ferah ve rahat olması ön palanda tutulmalıdır. Görselleştirme programları ile yapılacak tasarımın, önceden inceleyebilirsiniz.

Malzemelerin özellikleri, üretim şekli, zayiat miktarları, deney ve ölçüm şekli, yükleme-boşaltma, işçiliklerin nasıl olacağı, imal edilen ürünlerin birleşme biçimleri, istifleme, kullanılacak malzemelerin miktarları gibi bütün konuların belirlendiği bir teknik şartname hazırlanmalıdır. Yapının metrajı özenle hazırlanmalı ve keşfin de sağlıklı bir şekilde uygulanması gereklidir. Mimar, hazırlayacağı uygulamaları ve detaylı proje ile teknik şartnameye dayanarak yapılacak tasarımın nicelik dökümünü yaparak metraj hazırlar. Yapılan metraj çalışmaları ile keşif hazırlanır.

Malzemeler seçilirken fiyatı, kalitesi, ses ve ısı yalıtımının olup olmaması, buhar geçirgenliği, görünümü gibi ayrıntılara bakmak gerekir. Şantiye iş programı hazırlanarak tasarıma geçilebilir. Bunlar: İç cephenin ısı izolasyonu, iç sıva, kalorifer tesisatı, yangın tesisatı, sıhhi tesisat, izolasyon, iç boya ve macunu, kartonpiyer, taban ısısı, elektrik tesisatı, pencere ve cam montajı gibi aşamalardır.

25.1.2017